Ehliyet Sınavı ile İlgili Sorular

Ehliyet Sınavı ile İlgili Sorular

“Ehliyet sınavı” ile ilgili sıkça sorulan sorular

  Ehliyet Sınavında toplam kaç soru sorulur?
Başka ehliyeti yoksa B, E, D için 50 trafik, 40 motor ve 30 ilk yardım olmak üzere toplam 120 sorulur. H içinde 50 trafik, 30 ilkyardım, motordan muaftır. A2 içinde başka ehliyeti 30 ilkyardım, 20 motor, 40 trafik  sorulur.

 B sınıfı ehliyetim var, A2, E, D ehliyeti almak istiyorum, hangi derslerden sorumluyum?
A2 için motordan 20 soru, E, D için motordan 40 soru yazılıya gireceksiniz. Geçerseniz A2 için motosiklet, E için otobüs, D içinde çekici (TIR) ile direksiyon sınavına gireceksiniz

  A2 ve F ehliyetim var. B ve E almak istiyorum. Hangi dersleden sınava gireceğim?
Sadece İlkyardım dersi ve sınavından muafsınız. Trafik ve Motor derslerinden sorumlusunuz.

  Ehliyet Sınavında verdiğim yanlış cevaplar, ehliyet sınavında verdiğim doğru cevaplarımı etkiler mi?
Etkilemez. Yanlış doğruyu götürmüyor.

  Trafik, motor ve ilkyardım dersleri toplam kaç saattir?
Trafik 35, motor 16 ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir. Fark ehliyetleri B/A2, -E/D ehliyetler için, motor dersinden 5 saat sorumludurlar.

  Ehliyetimi almadan, sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
Hayır kullanamazsınız. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.

  Ehliyet Sınavı süresi toplam kaç saattir?
Ehliyet sınavı süresi toplam 2.5 saattir. 1 ders için 45 dakikadır. Her sınav 11:00 de başlar. 11 ‘i geçiren kursiyer sınava alınmaz.

  Ehliyet Sınavında başarısız olduğumda, kaç defa sınava girme hakkım var?
Ehliyet sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa, yani toplam 5 sınav hakkınız var.

  Ehliyet sınavda, 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten mi sınava gireceğim?
Ehliyet sınavından kaldığınız takdirde, sadece kaldığınız derslerden tekrar sınav olursunuz.

  Yazılı sınav ve direksiyon sınavı nerede yapılıyor?
Ankara Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ‘nün belirlediği okullarda yazılı sınav, direksiyon sınavı ise, Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün belirlediği güzergahta yapılır. Üsküdar ve Ümraniye için güzergah, Eski Natoyolu yeni Çengelköy Bosna Bulvarı dır.

  Sürücü olur raporu nerelerden alınabilir?
Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilir.

Ehliyet sağlık raporu veren hastaneler; Tüm muayhehanesi olan göz doktorları, özel poliklinkler ve devlet hastaneleri “sürücü olur raporu” verebilmektedir. H sınıfı ehliyet alanlar engel durumlarına göre doktora gözükmek durumdadır.

  Sınav komisyon üyeleri kimlerden oluşur?
Ehliyet sınavı komisyonu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur.

  Sürücü kursu ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim?
Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar.

  Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekir?
Sürücü kursu başlangıç tarihinden itibaren alınan sağlık raporu ve sabıka kaydının üzerinde yazan tarih itibari ile 1 yıl süre verilir. Verilen süre içerisinde başvurulmadığı takdirde tekrar sağlık raporu (Heyet raporu) ve sabıka kaydı yenilenmesi gerekir. Eski raporlar atılmadan yenileri ile Üsküdar İlçesi için Üsküdar’da bulunan C bölgesi Çevik Kuvvet’in içinde bulunan Trafik Tescil Bürosuna gidilir.

  İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracaat edebilir?
31 Aralık 2011’e kadar başvurulabilir. Yeni yasa İlkokul mezunlarına tamamen haklarını geri iade ediyor.

  Ehliyet sınavı için başarı puan barajı kaçtır?
Ehliyet Sınavı başarı puan barajı 100 üzerinden 70’tir. 50 soruda 35 doğru olmak zorundadır.

  Stajer ehliyet uygulması neleri beraberinde getirecek?
Yeni yasa ile Kursiyerler, geçici ehliyet alacaklar, 2 yıl sonunda geçmişe bakılıp 60 ceza puanı ve 4 kez kırmızı ışıkta geçmemiş, ölümlü bir trafik kazasına karışmamış ise asıl ehliyetine sahip olacak.

  Ehliyet sınavı için Ziraat Bankasına 35 YTL yatırmak zorunda mıyım?
Kursiyer yazılı sınava girecek ise 35 YTL Ziraat Bankasına yada Vakıflar Bankasına Teknoloji Genel Müdürlüğü hesabına yatırıp dekontu muhakkak kursa ulaştımak zorundadır. (Bu hesap her sınavdan 40 gün önce açılıyor ve belli süre sonra kapanıyor.) 35 YTL bankaya yatırmak için son günü kaçıran kursiyer kursa kayıt olsa dahi sınava giremiyor veya yatırsada dekontu kursa ulaştırmaz ise yine sınava giremiyor. Dekontlar kursa gelen denetmen tarafından tek tek incelenip sınav giriş kartları denetmen tarafından imzalanmaktadır. Kurs, kursiyerin kaydını dekont numarası ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirmektedir. Bir bankadan bir bankaya EFT kabul olmuyor, kişi bizzat bankaya gidip yatırmak durumundadır. 5 hakda her kalmada bu ücret yatırlır.

  Geçen ehliyet sınava girmedim ama bankaya yatırmştım. Bu sınavda da yatırmak zorundamıyım?
Sınava girilsede girilmese de 35 YTL her sınav için ayrı ayrı yatırılır.

  Kursiyer sağlık raporu için ne kadar masraf  yapar?
Kursiyer sağlık raporu almak zorundadır. Özel sağlık kuruluşlarından alınan belge ortalama 50 YTL dir. Haydarpaşa Numune Hastanesinde 125 YTL, Üsküdar Kızılay’da 40 YTL, Beykoz Devlet Hastanesinde 90 YTL, Ümraniye Devlet Hastanesinde 150 YTL dir.

  Kursiyer ehliyet için kurs ücreti dışında toplam ne kadar masraf yapar?
İSTANBUL DA BULUNAN TÜM SÜRÜCÜ KURSLARI İÇİN RESMİ ÜCRETLER

A2 250 YTL, B/H 400YTL , E/D 500 YTL, yanında 55 YTL Ziraat Bankasına yatan, (kalanlariçin)30 YTL temsilci ücreti,50 YTL ortalama sağlık raporu, yeni yılda % 8 zam oranı ile A2/H için 100YTL, B için 200YTL, E /D içinde 300 YTL Trafik tescil bürosuna yatırlacak masrafı vardır. Yani

A2 için 250+175 = 425 YTL
B için 400+275 = 675 YTL
D için 500+375 = 875 YTL

Fark grupların da (B/A2 ye, B/C den E/D ye) sadece kurs ücreti düşmektedir. Diğer ücretleri sabittir.
  Ehliyet sınavından geçtim herşey bitti kurs benden sertifika parası istiyor. Vermek zorundamıyım?
Hayır, kalmadıysanız ve tüm ücretleri yatırdıysanız her kalmada yatan 35 YTL Ziraat ve 30 YTL temsilci ücreti ve kurs ücretini verdiyseniz, başka ücret ödemek zorunda değilsiniz.

  Kursiyer geçti sertifikasını aldı ne yapacak?
Sertifikasını aldığı sürücü kursunun bulunduğu ilçedeki trafik tescil bürosuna gidecek. Burada bulunan vergi dairesi elemanına A2 ve H için 70 YTL, B için 170 YTL, C, D, E, G için 270 YTL yatıracak, formlarını doldurup evraklarını teslim ederken de yetkili polise 27 YTL kart parası ödeyecektir. Yani A2 ve H için yaklaşık formlarla beraber 100YTL, B için 200 YTL C, D, E, G için de 300 YTL olacaktır. Bu harçlar her sene 1 Ocak’dan itibaren zamlanır.

  Kayıp veya kırılan ehliyet nasıl yeniden çıkartılır?
Kırılan, kaybolan ehliyeti yeni çıkartmak için aldığınız Trafik Tescile giderek, kaybolmuşsa bir polis tutanağı ve bir resim, kırılmış ise sadece 1 resim ile 35 YTL kart ücreti ödeyerek mürcaat edebilirsiniz. Eğer aynı şehirde değilseniz ikametğahınızın bulunduğu ilçe trafik tescile müracaat edebilirsiniz.

  B / E ehliyetim var. Ancak sağlık sorunu yaşadım. H ehliyeti almak istiyorum ne yapalıyım?
Sürücü Ehliyeti var iken Engelli duruma düşen kişiler önce bir devlet hastanesinden “H Grubu Sürücü Olur” sağlık raporu alarak kursa kayıt olup direksiyon sınavına girecektir. 16 saat direksiyon almalıdır.

  Sürücü Belgemi H olarak aldım ancak durumum düzeldi ve B / E ehliyet almak istiyorum ne yapabilirim?
H ehliyeti alırken motordan muaf olan kursiyer B / E alacaksa sadece Motor dersinden sınava girecek ve öncelikle bu durumunu Devlet Hastanesinden alacağı sağlık raporu ile belgeleyerek sürücü kursuna müracaat edecektir. Alacağı ehliyet grubu için motordan yazılı ve Direksiyon sınavına girecekir.

  Ehliyet Sınavına girdim. Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır?
Her sınav sonucu, sınav tarihinden itibaren yaklaşık 3 hafta sonra direksiyon sınavının olacağı hafta Salı günü açıklanmış olur.

  A2 / B Sürücü Belgem başka ilçeden. E / D yi başka ilçeden aldım ne yapmalıyım?
Sürücü kursunun bulunduğu İlçedeki Trafik Tescil Bürosuna dosya ile müracat edilip, daha önceki ehliyeti aldığı İlçedeki Trafil Tescil bürosuna, e-mail ile görevli kişi ehliyetin doğruluğunu, varsa cezasını soracak, cevap 24 saat içinde gelecek ve ehiyet için asıl müracat olacaktır. Ehliyet harcı cevap geldikten sonra yatırılabilir.

  B sertifikayı yeni aldım. Başka ilçeden A2 / E / D alırsam ne kadar masrafım olur?
Tavsiyemiz eğer dosyayı ehliyet haline getirmediyseniz aynı ilçeden almanız. Diğer türlü başka ilçelerde yeniden tüm evraklar düzenlenecek ve ilk aldığınız sertifikayı ehliyet haline getirdikten sonra yeni alacağınız sertifikayı yeniden ehliyet haline getirmek için tekrar masraf yapmak zorunda kalacaksınız. Örneğin B’yi Ümraniye’den alacaksınız E’ yi Üsküdar’dan.

B sertifikasının masrafı

400 YTL +35 YTLziraat+35sağlıkYTL +230 trafik =700 YTL

B sertifikası varken Ayrı İlçeden;

E alınırsa,

200 YTL+ 35 YTL + 35 YTL + 360 YTL = 630 + 700= 1.330 YTL

Oysa aynı ilçeden olursa B + E = 600 YTL + 70 YTL + 35YTL + 360YTL =1.060 YTL olacaktır. Trafikte büyük olan ehliyetin harcı yatırılıyor. B değilde A2 de alsaydınız yine tek harç ve büyük olanın harcı yatacaktı.
  A2, B, C ehliyetim var. E, D alacağım. Sürücü Belgemde hangi tarih yazar?
Ehliyet de en büyük ehliyetin tarihi yazar. E sınıfı büyük kabul edilir. E ‘nin tarihi yazar. E ‘si var D alıyorsa E’ nin, D’si var E alacaksa yine E’ nin, A2 / B si var E’ nin gibi..

  Sınava yada Direksiyon sınavına girmedim/giremedim hakkım yanar mı?
Yanar. Kursiyer sınav hakkını elde ettikten sonra sınavına girmek zorundadır. Eğer giremediyse hakkı yanar. Ancak sağlık raporu ile durumunu belgelerse hakkı yanmaz. Kurs temsilci ücretini yatırmış ise kursiyerde kursa geç bildirimde bulunmuş ise kurs ücreti talep eder.

  Ehliyet Sınavına girmedim ve kurs benden ücret istiyor. Ne yapayım?
Kursiyerin keyfi yada zaruretden sınava girememesi kursun sorunu değildir. Kursiyerlerin sınav listeleri İlçe Milli Eğitimden gelmekte ve temsilci ücretlerinin yatırılması istenmektedir. Ancak, yazılıda dekont süresi içinde, direksiyonda da sınav sonuçları açıklandığında sağlık sorunu varsa, bu belgelenmelidir, sorun olmaz. Dolayısı ile kursun haberi yoksa yada listeler çıkmışsa kurs temsilci ücretini yatırmak zorundadır.

  MEB MTSK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
SINAV SONUÇLARI sınav yapıldıktan 2 hafta sonra açıklanıyor.
  d ehliyet veren kurumlar dan d sınıfı sertifika aldım, a2 ehliyeti başka ilçeden alabilimiyim?
a2 ehliyet için motordan 20 soru teste ve motorsiklet direksiyonuna gireceksiniz. İstediğiniz ilçeden alabilirsiniz.
  Ehliyet sınav sonucları her kurs için aynı zamanda mı açıklanır?
Tüm Türkiye’de aynı zamanda açıklanır.
  A2 ehliyet kaç yaşında alınıyor?
Dolu dolu 17 yas olmasi gerekiyor 18 yasindan da 1 gun almaniz gerekiyor