Ehliyet nasıl alınır ?

Ehliyet nasıl alınır ?

Aşağıda ehliyet nasıl alınır? ile ilgili sürücü kursumuza en çok sorulan sorular yer almaktadır.

– Motosiklet ehliyeti a2 ehliyet nasıl alınır?
Sürücü kursuna müracat eden kursiyerin hiç ehliyeti yoksa Trafik, İlkyardım ve motor dersinden sınava girer. Geçerse direksiyon sınavına girer. b sınıfı sürücü belgesi veya c-d-e sınıfı sürücü belgesi varsa sadece motor dersinden sınava girerek başarılı olursa direksiyon eğitimini alır ve direksiyon sınavından da geçerse a2 ehliyet almaya hak kazanır.

– Otomobll ehliyeti b ehliyet nasıl alınır?
B ehliyet almak isteyen kişiler motor, trafik ve ilkyardım dersinden sınava girerler. Kişinin a2 ehliyeti yada f ehliyet traktör ehliyeti varsa ilkyardım dersinden muaf olur.Test sınavını geçen kursiyer direksyon eğitimi de aldıktan sonra düz vites otomobil ile direksiyon sınavına girer. Geçen kursiyer b sınıfı sürücü belgesini trafik tescile giderek alabilir.

– Kamyon ehlyeti c ehliyet nasıl alınır?
c ehliyet almak isteyen kişiler motor, trafik ve ilkyardım dersinden sınava girerler. Kişinin a2 ehliyeti yada f ehliyet traktör ehliyeti varsa ilkyardım dersinden muaf olur.b ehliyeti varsa motor dersinden sınava girerler.Test sınavını geçen kursiyer direksyon eğitimi de aldıktan sonra kamyon ile direksiyon sınavına girer. Geçen kursiyer c sınıfı sürücü belgesini trafik tescile giderek alabilir. C ehliyet kalktı mı? diye sorular gelmekte olup bu soruyu cevaplayalım. C sınıfı sürücü belgesi yaşı önceden 18 idi. Yani b ehliyet alabilcek yaşta olan kişiler c ehliyet alıyordu. Oysa c ehliyetin yaşı 23 oldu ve şimdi kişiler c ehliyet yerine bir üstü olan e sınıfı sürücü belgesini alıyorlar.Dolayısı ile piyasada bu ehliyet kalktı, geçersz gibi görülüyor. Bu ehliyet halen geçerli sadece artık eskisi gibi alan yok. Test sınavlarında soruları, toplam masrafı da e sınıfı ehliyet ile aynı.

– Otobüs ehliyeti e ehliyet nasıl alınır?
e ehliyet almak isteyen kişiler motor, trafik ve ilkyardım dersinden sınava girerler. Kişinin a2 ehliyeti yada f ehliyet traktör ehliyeti varsa ilkyardım dersinden muaf olur.b ehliyeti varsa motor dersinden sınava girerler.c ehliyeti olan kişiler sadece direksiyon sınavına girerler.Test sınavını geçen kursiyer direksiyon eğitimi de aldıktan sonra otobüs ile direksiyon sınavına girer. Geçen kursiyer e sınıfı sürücü belgesini trafik tescile giderek alabilir. e ehliyet ile çekici kullanılabilir miyim? e-ehliyet 1997 nisan ayından sonra alınmış ise çekici kullananamaz d sınıfı sürücü belge alma zorunluluğu vardır. Trafik tescilde ödenecek masraf c -e-d-g ehliyet ile aynıdır.

– Çekici ehliyeti, tır ehliyeti d ehliyet nasıl alınır?
d sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler motor, trafik ve ilkyardım dersinden sınava girerler. Kişinin a2 ehliyeti yada f ehliyet traktör ehliyeti varsa ilkyardım dersinden muaf olur.b ehliyeti varsa motor dersinden sınava girerler.c ehliyeti ve e ehliyeti olan kişiler sadece direksiyon sınavına girerler.Test sınavını geçen kursiyer direksiyon eğitimi de aldıktan sonra çekici (tır) ile direksiyon sınavına girer. Geçen kursiyer d sınıfı sürücü belgesini trafik tescile giderek alabilir. d ehliyet ile otobüs kullanılabilir miyim? d ehliyeti ile otobüs kullanılamaz e sınıfı sürücü belgesi ile otobüs d sınıfı ehliyet ile çekici kullanılır. Trafik tescilde ödenecek masraf c -e-d-g ehliyet ile aynıdır.

– G sınıfı ehliyet iş makinası belgesi nasıl alınır?
Hiç ehliyeti olmayıp g ehliyet almak isteyen kişiler önce operatör belgesi alıp kursa öyle başvurabilirler.Kursa başvurunca trafik ve ilkyardımdan sınava girerek g sınıfı sürücü belgesi almaya hak kazanır. Direksiyon sınavına operatör belgesi alırken girdiği için tekrar girmez. Kişinin b-c-d-e ehliyeti varsa operatör belgesini trafik tescilde g ehliyet olarak işletir.
Geçen kursiyer g sınıfı sürücü belgesini trafik tescile giderek alabilir. g ehliyet ile her iş makinasını kullanılabilir miyim? g ehliyet ile hangi çeşit iş makinası operatör belgesi alınmış ise o makina kullanılır. Trafik tescilde ödenecek masraf c -e-d-g ehliyet ile aynıdır.

– Operatör ehliyeti nasıl alınır?
Hiç ehliyeti olmayıp operatör belgesi almak isteyen kişiler operatör belgesi alabilir ancak ehliyeti olmadığı için trafiğe çıkamaz. İsteyen kursiyer b yada e ehliyet alarak kurstan aldığı operatörlük belgesini trafiğe giderek işletebeilir.

İhtiyaç halinde 5 yıl sonra da belgeler kaybedilmez ise kursun bulunduğu ilçede trafik tescilde iştilebilir.

İş makinası operatör belgesini İstanbul’dan aldım, e ehliyeti kastamonu’dan aldım. E ehliyeti aldığım ilde operatör belgesini işletebilirmiyim? diye soran kursiyerlere diyelim tabiki iştebilirsiniz.Kastamonu da bulunan kursunuz bir G sertifika düzenlerse yine aynı trafikten ikinci ücret ödemeden alabilirsiniz.

Geçen kursiyer g sınıfı sürücü belgesini trafik tescile giderek alabilir. g ehliyet ile her iş makinasını kullanılabilir miyim? g ehliyet ile hangi çeşit iş makinası operatör belgesi alınmış ise o makina kullanılır. Trafik tescilde ödenecek masraf c -e-d-g ehliyet ile aynıdır.

– Forklift belgesi nasıl alınır?
Forklift operatörü belgesi almak için yetkili kuruma başvurduktan sonra 20 soruluk teste tabi olursunuz ve direksiyon sınavına girebilirsiniz. Fortif ehliyet, potif belgesi olarak da bilinir.Ehliyete G sınıfı olarak işletilebilinir.

Forklift Çeşitleri
Forklift Transpaletler
Forklift Kule Tipi İstif Makinaları
Forklift Yaya Kumandalı İstif Makinaları
Forklift Sipariş Toplayıcılar
Dar Koridor Forkliftleri Reach Truck
Yaya Kumandalı Denge Ağırlıklılar
4 Tekerli Akülü Forklifler
Lpg/Dizel Forkliftler

– Vinç belgesi nasıl alınır?
Vinç operatörü belgesi almak için yetkili kuruma başvurduktan sonra 20 soruluk teste tabi olursunuz ve direksiyon sınavına girebilirsiniz. Ehliyete G sınıfı olarak işletilebilinir.

Mobil vinç ehliyeti, hiap ehliyeti, kamyon üstü vinç belgesi, kule vinç ehliyeti, tavan vinci ehliyeti, calaska, paletli vinç ehliyeti, raylı vinç belgesi,kreyn ehliyeti olarak da bilinir.

– Kepçe ehliyeti nasıl alınır?
Kazıcı-yükleyici operatörü belgesi almak için yetkili kuruma başvurduktan sonra 20 soruluk teste tabi olursunuz ve direksiyon sınavına girebilirsiniz. Ehliyete G sınıfı olarak işletilebilinir.
iş makinaları ve operatörlük kursları jcp, kepçe kato,lastikli, paletli iş makinası ehliyeti de denir.

JCB KURSU, Kepçe iş makinesi ehliyeti kepce, kepce belgesi, kepce ehliyeti, kepce sürücü kursu, kepçe operatörlüğü, kepçe iş makinası belgesi, kepçe iş makinası ehliyeti, kepçe iş makinesi, iş makinası kepçe belgesi İŞ MAKİNASI OPERATÖR KURSU, HİDROLİK PNÖMATİK, KEPÇE EHLİYETİ olarak da bilinir.

– Ekskavatör belgesi nasıl alınır?
Kazıcı-yükleyici operatörü belgesi almak için yetkili kuruma başvurduktan sonra 20 soruluk teste tabi olursunuz ve direksiyon sınavına girebilirsiniz. Ehliyete G sınıfı olarak işletilebilinir.

Ekskavatör operatör belgesi olarak da bilinir.

– Greyder ehliyeti nasıl alınır?
Greyder operatörü kursu belgesi almak için yetkili kuruma başvurduktan sonra 20 soruluk teste tabi olursunuz ve direksiyon sınavına girebilirsiniz. Ehliyete G sınıfı olarak işletilebilinir.

Greyder operatör belgesi olarak da bilinir.

– Dozer ehliyeti nasıl alınır?
Dozer operatörü belgesi almak için yetkili kuruma başvurduktan sonra 20 soruluk teste tabi olursunuz ve direksiyon sınavına girebilirsiniz. Ehliyete G sınıfı olarak işletilebilinir.

Kepçe operatör belgesi olarak da bilinir.

– Zemin süpürme belgesi nasıl alınır?
Zemin süpürme operatörü belgesi almak için yetkili kuruma başvurduktan sonra 20 soruluk teste tabi olursunuz ve direksiyon sınavına girebilirsiniz. Ehliyete G sınıfı olarak işletilebilinir.

– Zemin delgi ve sondaj ehliyeti fore kazık nasıl alınır?
Delik delme ve sondaj operatörü belgesi almak için yetkili kuruma başvurduktan sonra 20 soruluk teste tabi olursunuz ve direksiyon sınavına girebilirsiniz. Ehliyete G sınıfı olarak işletilebilinir.

Fore kazık makinası operatör belgesi ve sondör ehliyeti olarak da bilinir.

– İş kamyonu ehliyeti nasıl alınır?
İş kamyonu operatörü belgesi almak için yetkili kuruma başvurduktan sonra 20 soruluk teste tabi olursunuz ve uygulama sınavına girebilirsiniz. Ehliyete G sınıfı olarak işletilebilinir.Örneğin (e+g iş kamyonu)

Çeşitleri; kaya kamyonu, vidanjör,kar küreme kamyonu, beton pompası, mafi, mikser, transmikser,çöp kamyonu kısaca kamyon kasası üzerine damper dışındaki tüm aparatlar operatör belgesi olarak da bilinir

– Asvalt ve beton serme ehliyeti nasıl alınır?
Asfalt serme makinası operatörü belgesi almak için yetkili kuruma başvurduktan sonra 20 soruluk teste tabi olursunuz ve direksiyon sınavına girebilirsiniz. Ehliyete G sınıfı olarak işletilebilinir.

Asvalt serme veya beton serme operatör belgesi olarak da bilinir. Henüz silindir ehliyeti belgesi çıkmamıştır.